Vidék varázsa városi fényben,
avagy Hosszúpályi a világ közepe…
Vidék varázsa városi fényben címmel rendezett kiállítást a hosszúpályi Életfa Művészeti Klub az Országos Mezőgazdasági Könyvtár VárMező Galériájában. A kiállítást Balán Éva festőművész, az Életfa Művészeti Klub egyik alapító tagja szervezte. A tárlat bepillantást enged Hosszúpályi nagyközség életébe festmények, népművészeti alkotások, kézimunkák, a településről készült fényképek és kiadványok segítségével.
|
|
Hosszúpályi nagyközség Hajdú-Bihar megyében, Debrecentől 18 km-re, három természeti kistáj találkozásánál fekszik: a Berettyó-Kálló köze, a Dél-Nyírség és az Érmelléki Löszös hát ölelik körbe, ez magyarázza a talajadottságokban megtalálható jelentős különbségeket: van itt futóhomok, humuszos homoktalaj és jó termőképességű csernozjom talaj is. A település a Hajdúsági Tájvédelmi Körzet területén helyezkedik el, határában található a nemzetközi jelentőségű Hajdúbagosi Földikutya Rezervátum, a Kerek-szik tó és a Fehértói víztározó, a Vekeri-tó.
Hosszúpályi Árpád-kori település, neve 1219-ben jelenik meg először írott forrásban: a Váradi Regestrum az Ákos nemzetségbéli Erdő úr birtokaként említi. Egyes források szerint a pálos rend birtoka volt. A legtöbb magyar településhez hasonlóan sok szenvedést, háborúságot kellett elviselnie, a történelem viharai során majdnem teljesen elnéptelenedett, a török pusztítások után mindössze 6 család maradt. A falu újranépesedése csak a török kiűzése után, a XVIII. század elején indult meg. 1848-ban a falu országgyűlési képviselője Irinyi József jogász, hírlapíró volt.
|
|
A három éve alakult hosszúpályi Életfa Művészeti Klub kiállítása 2014. november 4-én nyílt meg ünnepélyes keretek között. Kiss Imréné, a Művészeti Klub egyik alapító tagja rövid bevezetője és Magyar Magda költő Útban Pályi felé című versének felolvasása után Berényi András polgármester mutatta be a települést. Ő maga Hosszúpályiban született, és születése óta ott is lakik. Tizenhárom éve ő a polgármester, negyedik alkalommal választották újra, ami rátermettségén kívül a település lakóinak bizalmát és szeretetét is bizonyítja. Ő is szeretettel és büszkeséggel mesélt a településről.
Hosszúpályi nagyközségnek jelenleg 6027 lakója van, két-három éven belül várható várossá avatása. Minden megvan Pályiban, ami ehhez szükséges, ráadásul gyönyörű környezetben fekszik, szerinte ez a megye legszebb települése.
Van két háziorvos, két fogorvos, három védőnő, polgárőrség és öt települést ellátó rendőrőrs működik. Az óvoda-bölcsödébe 250 gyerek jár, az Irinyi József Általános Iskolában pedig ötvennyolc pedagógus tanít és nevel ötszázhatvan tanulót. Néhány éve megnyitotta kapuit egy ötven férőhelyes idősek otthona is.
A településen református, görög és római katolikus templom, valamint egy baptista imaház is működik. A katolikus templom orgonáján – amely ma a református gyülekezet tulajdonában van – játszott talán két alkalommal is – a Zichy család vendégeként – Liszt Ferenc.
|
|
A népesség 23-24%-a roma, ennek megfelelően elég sok gyerek születik. A lakosság 70-80%-a ingázik Debrecenbe, ezt a vasúti szárnyvonal megszűnése óta napi 9 buszjárat teszi lehetővé.
A község északi részén fekvő homokos területeken erdők, szőlőskertek és gyümölcsösök, a déli oldalán füves terület, rétek és legelők találhatók. Meghonosodott a zöldségtermesztés, sokan tartanak állatot – még tejcsarnok is van a faluban.
|
|
|
Itt jók az emberek, szeretik, megbecsülik egymást, az egymás közti kapcsolatokat a meghittség jellemzi. Ezt a meghittséget a polgármester viselkedése is sugallja, hiszen ez ragályos, mint némely betegség – vallja Berényi András.
A nagyközség büszkesége a XVII. századi klasszicista stílusú Zichy-kastélyban működő Bem József Művelődési Központ, melyhez tizenhatezer kötetes könyvtár is tartozik. Nyolc csoport is működik, többek között néptánccsoport, nótakör, sportklub, és ide kapcsolódik az Életfa Művészeti Klub is, melynek tevékenységét Kiss Imréné alapító tag ismertette.
Az Életfa Művészeti Klubot 2011. február 5-én tizennégy fő alapította. Szándékuk a hagyományőrző helyi kincsek felkutatása, bemutatása és megőrzése. Olyan alkotók, kézművesek, gyűjtők megszólítása, akik esetleg nem mutatkoznak közönség előtt, attól függetlenül, hogy tevékenységük érdekes, tartalmas, vagy egyszerűen csak szép. A célok között szerepelt továbbá a kulturális élet színesebbé, gazdagabbá tétele.
|
|
A jövőnek a jelen és a múlt szolgál magul. Kötelességünk elődeink kultúrájának, hagyománykincsének megőrzése, átadása a jövő nemzedékeinek – mondta Kiss Imréné.
Eddigi kiállításaikat a helyi művelődési házban tartották. Az első Balán Éva festőművész Egyedül nem megy című kiállítása volt.
Sok olyan nő él Hosszúpályiban, akik szívesen hímeznek gobelint, az ő munkáikból is rendeznek kiállításokat. Ezek sikeresek, és egyre többen jelentkeznek, hogy ők is hímeznek, csak eddig nem mutatták meg munkáikat. A kistérségi gobelin kiállításra 5 faluból érkeztek munkák. Az Életfa Klub egyik alapító tagja kezdeményezésére olyan – a falu épületeit bemutató – egyedi gobelin képek készültek, amelyek egyedülállóak az egész országban.
|
|
Szintén sikeres az évenként megrendezett Luca-napi vásár-bemutató. Itt fellépnek az általános iskola tanulói, a település kiscsoportjai, helyi kézművesek, termelők kínálják portékáikat. A tanév végén a gyerekmunkákból nyílik kiállítás. Az érdeklődés érthető, hiszen a diákok és szüleik egyaránt büszkék eredményeikre, munkadarabjaikra. Itt bemutatják a mesemondó versenyeken díjjal jutalmazott produkcióikat, a furulyaszakkörösök vidám játékukkal szórakoztatják a közönséget. Balán Éva festőművésznő tárlatai rendszerint sok csodálót vonzanak, akik mindig ámulattal nézik a szebbnél szebb képeket. Igény szerint amatőr írók író-olvasó találkozóját is szívesen megszervezik, tagjaik között vannak költők, csipkekészítők, zenészek, dekupázs és szőttes készítők, és olyanok, akik egyszerűen csupán támogatják e kezdeményezést. A fentiek mellett a klubéletben helyet kap a zene, a tánc, a költészet, az irodalom, valamint hobbi ajándéktárgyak készítése is.
Ez az első budapesti kiállításuk, egyben rendkívüli alkalom Hosszúpályi község és az Életfa Művészeti Klub szélesebb körű bemutatkozására.
Kiss Imréné, Berényi András és Benczekovits Beatrix |
Vadrózsa Művészeti Csoport |
Befejezésként a Vadrózsa Művészeti Csoport táncbemutatójában gyönyörködhettek a látogatók.
Szívünket, lelkünket is elhoztuk a kiállítási anyagon kívül. Reméljük, kedvük támad ellátogatni Hosszúpályiba – fejezte be ismertetőjét Kiss Imréné, majd egy kis helyi termék bemutatóra invitálta a közönséget. Sok finomságot kóstolhattunk, egy kis ízelítő a sok jóból: bodza- és meggypálinka, fügelekvár, sárgadinnyelekvár, szederszörp, zölddió-befőtt, birsalmasajt, babos és padlizsános zakuszka, sajtok különféle ízesítéssel.
A kiállítás egész novemberben megtekinthető volt.
Pálfai Annamária