Agrárkönyvtári Hírvilág, 2008. XV. évfolyam 1. szám

Könyvismertetés

 

A gyümölcsfeldolgozás technológiái

 

Barta József (szerk.)

Mezőgazda Kiadó, 2007.

396 p.

 

A könyv célja a téma mérnöki szintű és tankönyv mélységű tárgyalása. Olyan gyártástechnológiai ismereteket tartalmaz, amelyek segítenek eligazodni egy-egy gyümölcs feldolgozásával kapcsolatos feladat megoldásában. Alapvető ismereteket nyújt a feldolgozás-technológiai folyamatok és a gyártástechnológiák megértéséhez, elsajátításához.

 

A vadász-vadtenyésztő mester kézikönyve

 

Kristó László

Szaktudás Kiadó Ház, 2007.

224 p.

 

A magyar vadgazdálkodás több évszázados múltra tekint vissza, amelyet szerencsés természeti adottságainkon kívül történelmi múltunknak, társadalmi adottságainknak, és nem utolsósorban a vadászati képzés és kultúra nyugati befolyásának köszönhetünk. Vadászkultúránk és vadgazdálkodásunk színvonalának megőrzéséhez, sőt emeléséhez feltétlenül szükséges azonban a megfelelő – mester – képzettségű szakemberek működése. Vadász-vadtenyésztő mesterképesítést a vadtenyésztő képzettséggel rendelkező, és már több éve a gyakorlatban dolgozó hivatásos vadászok is szerezhetnek. Ehhez a minőségi képzéshez elengedhetetlenül szükséges a legmodernebb szakmai ismeretek összefogása. A Vadász-vadtenyésztő mester könyve a leglényegesebb ismeretanyagot tartalmazza, így egyrészt segítséget nyújt a mestervizsgára való felkészüléshez, másrészt hasznos szakirodalom lehet minden sport- és hivatásos vadász számára.

 

Haszonnövények színes atlasza

I. Képek, II. Fajleírások

Papp Erzsébet

Mezőgazda Kiadó, 2007.

452 + 185 p.

 

Az Országos Agrobotanikai Intézet feladata a világon fellelhető összes kultúrnövényfaj összegyűjtése, fenntartása, rendszertani, botanikai, valamint növénykórtani vizsgálata. Ezért hívták életre a világ-fajtagyűjteményeket. Ezekben pótolhatatlan öröklésanyagú növényeket tartanak fenn, vizsgálják, értékelik a nemesítési célkitűzés érdekében. A génbank feladata e gyűjtemény eredeti genetikai, fenotipikus állapotban való fenntartása, a csírázóképesség meghosszabbítása, majd időszakos felújítása.

Az Agrobotanikai Intézet munkájában vett részt Papp Erzsébet is 1965–1982 között. Ez alatt az idő alatt fáradhatatlanul rajzolta és festette az ott termesztett növényeket. Ez a rendkívül értékes képanyag és a fajtaleírások adják a két kötet anyagát. Az első kötet a képeket tartalmazza, a második a fajtaleírásokat. Az egyes fajták leírásában a sorszám és a fajtaszám gyakran van rövidítve (s. sz. f. sz.), ezen túl a fajta neve és származáshelye, valamint az intézetbe kerülés éve szerepel. A szöveg kötet- és oldalszám megjelölésével hivatkozik a fajtáról készült festmény első kötetben elfoglalt helyére.

 

 

Díszmadarak

 

Varga Sándor

Gazda Kiadó, 2007.

307 p.

 

Földünkön több, mint 9000 madárfaj él, és ezek jelentős részét tarthatjuk díszmadárként is. A könyv az egzotikus díszmadarakon, papagájokon kívül egzotikus galambokkal, fácánfélékkel is foglalkozik, mintegy 180 fajt és számos alfajt ismertet. Ma már hazánkban is beszerezhetünk eddig soha nem látott madárfajokat, és a választék napról napra bővül. Ahhoz azonban, hogy madaraink ne senyvedjenek a kalitkában, hanem életvidám és teljes életet élhessenek, szaporodhassanak, és örömet szerezzenek gazdáiknak, ismernünk kell tartási, táplálkozási igényeiket. Ez a könyv ellátja a kezdőket az alapvető elhelyezési, tartási, takarmányozási tudnivalókkal, megismerteti velük a népszerű fajokat és színváltozatokat. A gyakorlottabb madarászok számára pedig a szerző saját tapasztalatairól szóló beszámolói jelenthetnek igazi értéket, amelyeket lépten-nyomon belesző a szövegbe.

 

A méhészmester könyve

 

Ruff János

Szaktudás Ház Kiadó, 2007.

(Mestergazda könyvek)

163 p.

 

Régi tapasztalat, hogy a gyakorlatias dolgok iránt inkább érdeklődő méhészek számára a részletekbe menő elméleti tudásanyag kevésbé vonzó, mint a konkrét, gyakorlati ismeretek, amelyek segítségével azonnal alkalmazható „patenteket” kapnak. A méhészmester könyve is ilyen összefoglaló jellegű, gyakorlati, áttekinthető munka, amelyből az érdeklődők könnyen elsajátíthatják az ismeretek vázát és összefüggéseit. A szerző arra törekedett, hogy az elméletet és a gyakorlatot közelítse egymáshoz, kapcsolódási pontjaikra rámutasson.

A kötet a méhekkel és a méhészkedéssel kapcsolatos teljes ismeretanyagot összefoglalja oly módon, hogy azokat egységben lehessen látni. A méhészet ugyanis igen soktényezős tevékenység, ezért a könyv olyan gyakorlati tudást nyújt, amely mindig, minden helyen és időben mindenki számára alkalmazható. Aki azonban a dolgok elméleti oldalát is átlátja, elméleti ismeretei alapján a gyakorlatban is jobban boldogul.

 

 

Összeállította: Antal Attila