"EU-fogalmak" értelmezése

OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development): a gazdasági együttmûködés és fejlesztés céljából alakult gazdasági szervezet. Eredetileg Ausztrália, az Egyesült Államok, Japán, Kanada és Új-Zéland alapította, késõbb csatlakozott hozzá az Európai Közösség, utána az EFTA (European Free Trade Association), majd Törökország. Azóta újabb tagok kérték társításukat; hazánké éppen folyamatban van, ami egyszersmind nemzetközi tekintélyt is jelez.

EFTA (European Free Trade Association, azaz Európai Szabadkereskedelmi Társulás): 1960-ban alakult Ausztria, Dánia, Nagy-Britannia, Portugália, Svájc és Svédország kezdeményezésére. 1970-ben Izland, 1986-ban Finnország csatlakozott hozzájuk. Fõ törekvés gyanánt kölcsönösen eltörölték egymás között a vámok és illetékek túlnyomó hányadát. Az EU-tól eltérõen kiviteli megszorításokat sem alkalmaznak. Mivel késõbb (1973) Dánia és Nagy-Britannia, majd (1986-ban) Portugália is belépett az akkori EK (ma EU) tagjai közé, 1973 óta a két társulás között szabadkereskedelmi megállapodások jöttek létre.

TAGOSÍTÁS: a célszerû mezõgazdasági üzemméretek kialakítására irányuló törekvés. A birtoktestek túlzott elaprózódása kétségkívül megnehezíti a jövedelmezõ gazdálkodást. A kicsiny parcellákon a korszerû gépek többé-kevésbé használhatatlanok, a növényvédelem pedig számos nehézségbe ütközik. Az EU legtöbb államában évek óta folynak tagosítási folyamatok, különös tekintettel a környezetvédelemre, a természetes terepalakulatok elõnyeinek kihasználásával.

LEASING (lízing, bérkölcsön): tartós termelési eszközök (fõleg gépek) sajátos feltétekhez kötött beszerzése. A (bérbe)vevõ ilyenkor a hosszabb idõtartamra kikötött díj rendszeres megfizetése után a szóban forgó berendezés tulajdonjogát is megszerzi. Ez az EU mezõgazdasági üzemeiben szintén bevezetett gyakorlat megkönnyíti a tõkeszegény birtokosok ellátását termelõeszközökkel.

EU9603